DVB-H: Telewizja mobilna w praktyce

W tym artykule opisujemy DVB-H - technologię telewizji mobilnej, która pozwala oglądać programy bezpośrednio na urządzeniach mobilnych. Omówiamy jej działanie i popularność w Polsce.

PlatformaTV

2023-12-28 20:04

DVB-H: Telewizja mobilna w praktyce

DVB-H w praktyce: Jak działa telewizja mobilna i czy jest popularna?

DVB-H, czyli Digital Video Broadcasting Handheld, to technologia umożliwiająca odbiór cyfrowej telewizji na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony komórkowe i PDA. Dzięki temu użytkownicy mogą oglądać programy telewizyjne bezpośrednio na swoich urządzeniach, bez potrzeby posiadania odpowiedniego odbiornika satelitarnego lub kablowego.

Jak działa DVB-H?

DVB-H korzysta z częstotliwości w paśmie UHF, które jest używane również do transmisji telewizji naziemnej. Odbiorniki DVB-H są zdolne do odbierania sygnału w ruchu i mogą automatycznie przełączać się między różnymi stacjami nadawczymi, aby zapewnić najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Sygnał DVB-H jest skodowane przy pomocy algorytmów kompresji MPEG-4, co pozwala na przesyłanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku z niską prędkością transmisji.

Czy popularna?

Mimo że DVB-H jest technologią bardzo obiecującą, jej popularność w Polsce jest jeszcze ograniczona. Głównym powodem tego stanu rzeczy są niskie zainteresowania operatorów telekomunikacyjnych i brak odpowiedniego kanału marketingowego. Dodatkowo, wysoka cena urządzeń DVB-H oraz niska prędkość transmisji internetu w Polsce sprawiają, że wielu użytkowników preferuje inne sposoby oglądania telewizji, takie jak streaming online lub tradycyjny odbiór naziemny.

Zalety i wady DVB-H

 • Zalety:
  • Bezpośredni odbiór telewizji na urządzeniach mobilnych
  • Niska konsumpcja energii w porównaniu do innych metod oglądania telewizji
  • Możliwość oglądania programów w ruchu
 • Wady:
  • Niska prędkość transmisji i niskie rozdzielczość w porównaniu do innych metod oglądania telewizji
  • Wysoka cena urządzeń DVB-H
  • Ograniczona dostępność stacji telewizyjnych

  Czego można oczekiwać w przyszłości?

  Mimo ograniczonej popularności DVB-H, technologia ta ma duże potencjał. W przyszłości możemy spodziewać się rozwoju nowych urządzeń DVB-H z lepszymi parametrami i niższą ceną, co może przyciągnąć większą liczbę użytkowników. Dodatkowo, rozwój technologii 5G może pozwolić na szybsze transmisje i lepszą jakość obrazu i dźwięku.