Nowe standardy kompresji w telewizji: HEVC i AV1 - co to jest i jak wpływają na jakość obrazu?

W tej publikacji omówiamy nowe standardy kompresji w telewizji: HEVC (High Efficiency Video Coding) i AV1. Znajdź informacje o ich zasadniczych różnicach, wpływie na jakość obrazu oraz zapowiedziach nowych technologii.

PlatformaTV

2023-12-29 14:19

Nowe standardy kompresji w telewizji: HEVC i AV1 - co to jest i jak wpływają na jakość obrazu?

Nowe standardy kompresji w telewizji: Jak wpływają na jakość obrazu?

W ostatnich latach technologia kompresji multimediów znacząco zmieniła się. Nowe standardy kompresji, takie jak HEVC (High Efficiency Video Coding) i AV1, zapewniają lepszą jakość obrazu przy zachowaniu niskich poziomów złożoności i wymagania transmisji. W tej publikacji omówimy podstawowe zagadnienia dotyczące nowych standardów kompresji w telewizji i ich wpływ na jakość obrazu.

Co to jest HEVC (High Efficiency Video Coding)?

HEVC, także znany jako H.265, jest następcą popularnego standardu kompresji H.264. Nowy standard zapewnia lepszą efektywność kompresji o około 50% w porównaniu do poprzednika. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie większej ilości danych przy zachowaniu podobnej jakości obrazu. HEVC jest szczególnie przydatny dla transmisji 4K i 8K rozdzielczości, gdzie wymagania co do przepływności są bardzo wysokie.

Co to jest AV1?

AV1 to nowy standard kompresji multimediów rozwijany przez Alliance for Open Media. Jest on następcą VP9 i HEVC, a jego głównym celem jest zapewnienie lepszej efektywności kompresji przy niższych wymaganiach obciążenia procesora. AV1 oferuje do 30% lepszą efektywność kompresji w porównaniu do HEVC, co jest szczególnie ważne dla transmisji multimediów na urządzeniach z niższymi możliwościami obliczeniowymi.

Jak nowe standardy kompresji wpływają na jakość obrazu?

Nowe standardy kompresji, takie jak HEVC i AV1, zapewniają lepszą jakość obrazu przy zachowaniu niskich poziomów złożoności. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie większej ilości danych bez znaczącego obciążenia transmisji. W praktyce to oznacza, że telewizja i strumieniowe usługi multimedialne mogą oferować lepszą jakość obrazu przy zachowaniu podobnej ilości danych. To jest szczególnie ważne dla transmisji wysokiej rozdzielczości, gdzie wymagania co do jakości obrazu są bardzo wysokie.

Zapowiedź nowych technologii

Nowe standardy kompresji HEVC i AV1 to tylko pierwszy krok w dalszej ewolucji technologii multimediów. Przyszłe rozwój będzie skupiony na zapewnieniu lepszej efektywności kompresji przy niższych wymaganiach obciążenia procesora i zapewnieniu lepszej jakości obrazu przy wysokich rozdzielczościach. W przyszłości można oczekiwać rozwoju technologii, takich jak:

  • Lossless kompresja multimediów
  • Wspieranie wielu równoległych strumieni
  • Zapewnianie lepszej jakości obrazu przy niższych rozdzielczościach

W sumie nowe standardy kompresji HEVC i AV1 to ważny krok w dalszej ewolucji technologii multimediów. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie większej ilości danych przy zachowaniu lepszej jakości obrazu, co ma znaczenie dla rozwoju telewizji i strumieniowych usług multimedialnych.